Vyřizování dotací z programu Nová zelená úsporám

Program Nová zelená úsporám představuje klíčový nástroj v podpoře ekologicky šetrných projektů a inovací v České republice. Jeho cílem je podporovat investice do ekologických technologií a úsporných řešení, které mají přímý vliv na snížení emisí skleníkových plynů a na zlepšení energetické efektivity domácností i firem. Dotace z tohoto programu tak představují významný finanční zdroj pro ty, kteří chtějí přispět, jak úspoře vlastních finančních prostředků, tak i k ochraně životního prostředí přechodem na udržitelné způsoby výroby a spotřeby.

O co jde v dotacích Nová zelená úsporám

Podpora směřuje na zateplování budov, výstavbu či nákup domů s velmi nízkou spotřebou energie, ekologické způsoby vytápění budov včetně výměny nevyhovujících zdrojů vytápění, na využívání obnovitelných zdrojů energie či na adaptační a mitigační opatření v reakci na probíhající změnu klimatu. Program Nová zelená úsporám tak poskytuje finanční podporu na projekty, které zahrnují instalaci solárních panelů, zateplení budov, výměnu starých topných systémů za účinnější a ekologičtější, a další opatření vedoucí k udržitelnějšímu využívání energií. Cílem těchto dotací je nejen snížit energetickou náročnost, ale také podpořit ekonomiku v oblastech obnovitelných zdrojů a čistých technologií.

Kritéria pro získání dotace

  • Projekt je realizován na území České republiky.
  • Žadatel je fyzická či právnická osoba působící na území ČR.
  • Projekt prokazatelně vede ke zlepšení energetické efektivity budovy, nebo k výraznému snížení emisí.
  • Projekt je podmíněn předložením kompletní projektové dokumentace včetně podrobného rozpočtu.

Postup žádosti o dotaci

Žádost o dotaci z programu Nová zelená úsporám začíná přípravou projektové dokumentace včetně jejích náležitostí a vyplněním žádosti o podporu. Následně je žádost podána elektronicky prostřednictvím adresy www.novazelenausporam.cz. Po podání žádosti následuje fáze hodnocení, během které mohou být žadatelé vyzváni k poskytnutí dalších informací či k doplnění předložené dokumentace. Úspěšní žadatelé jsou následně informováni o přidělení dotace a o podmínkách jejího čerpání.

Výše finanční podpory

V závislosti na energetické úspoře projekt získá obecně podporu až 50 % z celkových přímých realizačních výdajů (v případě kombinace s kotlíkovými dotacemi pro domácnosti s nižšími příjmy až 60 %). Konkrétní výše podpory je závislá na provedených opatření a jejich rozsahu.

Možnosti využití dotace

  • Renovace rodinných a bytových domů (zateplení fasády, střechy, stropů, výměna oken a dveří).
  • Stavbu rodinných a bytových domů v tzv. pasivním standardu (pasivní domy).
  • Nákup rodinných domů a bytů s velmi nízkou energetickou náročností.
  • Solární termické a fotovoltaické systémy.
  • Zelené střechy, venkovní stínicí techniku.
  • Akumulační nádrže na zachytávání dešťové vody, využívání odpadní vody.
  • Využívání tepla z odpadní vody.
  • Systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (ZZT, rekuperace).
  • Výměnu neekologických zdrojů tepla za tepelná čerpadla, kotle či lokální zdroje na biomasu, plynové kondenzační kotle.
  • Pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro osobní vozidla.
  • Výsadbu stromů na veřejnosti přístupných pozemcích u bytových domů.

Příklady úspěšných projektů

Mezi úspěšně realizované projekty patří instalace solárních panelů na střechách rodinných domů, které umožňují majitelům výrazně snížit náklady na elektrickou energii. Dalším příkladem jsou školy a veřejné budovy, které díky zateplení a modernizaci svých topných systémů dosáhly značné úspory v energetické spotřebě a nákladech. Tyto a mnohé další projekty ukazují, že investice do ekologicky šetrných řešení se může vyplatit nejen z hlediska ochrany životního prostředí, ale i z hlediska finanční úspory.